Autonomiczne samochody – Europa

Oceń tekst

Tym razem europejscy producenci, którzy chcą pozbyć się kierowców. Wbrew pozorom mogą spokojnie konkurować z firmami z doliny krzemowej.

BMW vision

BMW

Co zaskakujące, BMW również pracuje nad autem które nie potrzebuje kierowcy. W małym, elektrycznym BMW i3 jest system automatycznego parkowania, a w BWM serii 7 system pomagający trzymać się linii. Nic dziwnego, że BMW inwestuje w ten system dla swoich kierowców.

Autonomiczne auto BMW będzie korzystało z tradycji marki. czyli będzie ruszało pierwsze spod świateł, nie będzie używało kierunkowskazów, oraz specjalny system będzie sprawdzał, czy dozwolona prędkość jest przekroczona o minimum 20 km/h. Wszystko dla wygody kierowców.

Volvo XC90

Volvo

Firma, która w moim mniemaniu jest totalnym przeciwieństwem opisanej wyżej. Volvo najpierw chce stworzyć samochody „Śmiercioodporne”, dopiero potem prowadzące się same. Niedługo po chinach będzie jeździło 100 Volvo XC90 testujących system. W 2017 zawitają na ulicach Londynu i Gothenburga. Trzeba wtedy uważać…

 

 Daimler Truck

Daimler

Tak naprawdę to Mercedes ale ktoś tam jest czyimś właścicielem. Ci zajmują się ciężarówkami, które będą jeździć same. Już w październiku zeszłego roku pierwsza ciężarówka przejechała sama drogą publiczną. Pracują nad tym od 2013 roku i chcą pierwsi wypuścić w pełni autonomiczne auta na rynek. Zarówno osobowe jak i dostawcze. Do tego autobusy. Na kogo wtedy będą krzyczały babcie w razie nagłego hamowania?

Audi A7 piloted driving concept

Audi

Audi A7 przejechało prawie 900 kilometrów samodzielnie już w 2015 roku, ale informacji na temat wyjścia na rynek – brak. Co ciekawe, jako pierwsi otrzymali pozwolenie na takie auta, bo już w 2012 roku w stanie Nevada.

C4

PSA Peugeot Citroën

4 auta przejechały same z Paryża do Bordeaux bez udziału kierowcy w zeszłym roku. Dostosowywały swoją prędkość, zmieniały pasy itd. Sukces! Szkoda, że to wciąż nudne, francuskie auta.

Bosch1-CM-220951-CM-22095

Bosh

Bosh produkuje rożne części do samochodów innych firm. Testują technologię już od 2013 roku i niedawno zaczęły pojawiać się szkice koncepcyjne samochodów Bosha. Jestem naprawdę ciekaw wejścia „firmy od narzędzi” na rynek aut ze swoim produktem.