Samsung Connect Auto – samochód będzie inteligentniejszy od ciebie

Mam wrażenie, że nawet rower jest inteligentniejszy od części kierowców (jeśli nie wiesz do czego służy ta wajcha po lewej stronie kierownicy, to o Tobie). Ale! Nawet twój Golf, którego piłujesz na ręcznym na parkingu pod Lidlem, dzięki Samsung Connect Auto może stać się inteligentnym autem. O ile posiada port OBD-II.Samsung Connect Auto służy przede wszystkim zwiększeniu bezpieczeństwa oraz oszczędności paliwa. Czyli wszyscy posiadacze BMW, Golfów oraz Passeratti mogą przestać czytać. Nic tu dla was nie ma.

 

Powiedzmy sobie szczerze, część funkcji pokazanych na filmie jest zrobiona na wyrost. Pozwolę sobie je pominąć.

To niepozorne czarne pudełeczko wyciąga dane o naszym aucie w czasie rzeczywistym i wysyła je do specjalnej aplikacji. Dostaniemy informacje między innymi o zużyciu paliwa oraz co zrobić, żeby zacząć je oszczędzać. Policzy nawet ilość przejechanych kilometrów oraz cenę przejazdu każdego kilometra i inne niezwykle ważne dane dotyczące benzyny, pieniędzy i kilometrów.

Dane geolokalizacyjne z GPS zostaną również wykorzystane. Aplikacja upomni cię, że jedziesz za szybko. Do tego algorytm oceny jazdy. Egzamin na prawo jazdy cały czas. Cudownie prawda?

Są też plusy tej technologii. Nigdy więcej nie będzie kobiet snujących się po parkingu w poszukiwaniu samochodu. Aplikacja pokaże nam dokładne miejsce parkowania. Z tym że Google Now już to ma. Bez podłączania specjalnego urządzenia do samochodu. Za to nie zatrąbi ani nie otworzy nic. Poradzę sobie bez tej funkcji.

Google Now już teraz mówi mi gdzie zaparkowałem, którą trasą jechać, żeby ominąć korki i oblicza ile zajmie mi powrót do domu. A do tego głosem mogę kazać mu wyświetlać filmy z kotami albo wypadki tych łosiów na deskorolce. Samsung tego nie potrafi.Samsung Connect Auto

W Samsung Connect Auto jest też modem LTE, z którym, przez wi-fi, mogą łączyć się pasażerowie. Już nigdy więcej nie będziesz musiał gadać z pasażerami. Skoro mają internet, to wsadzą nosy w telefony i tyle. Czyż to nie idealne rozwiązanie?

Dostaniemy też powiadomienia o zużywających się podzespołach, dzięki czemu unikniemy stania na drodze w deszczu i czekania na pomoc drogową. Dostępne będzie SDK dla programistów, czyli powstaną nowe funkcje oraz aplikacje niezależne od Samsunga. Czekam aż mój telefon, głosem Bogusława Lindy powie do mnie „piłujesz sprzęgło deklu, chcesz zaraz wymieniać?”. Żyjemy w cudownych czasach…

Samsung Connect Auto jest pierwszym krokiem we wdrażaniu ekosystemu, opartego na komunikacji między autami, przewoźnikami, firmami ubezpieczeniowymi, pomocy drogowej i sieciami serwisowymi. Podobno wszystko dla zwiększenia bezpieczeństwa. Urządzenie będzie dostępne w drugim kwartale tego roku. Cena nie jest mi w tej chwili znana.