Polskie elektryczne auto – czy to możliwe?

Oceń tekst

Polacy nie gęsi i swój… konkurs na elektryczny samochód mają. Konkurs ogłoszony przez spółkę ElectroMobility Poland (powołaną przez koncerny energetyczne PGE, Energa, Enea oraz Tauron) oraz Ministerstwo Energii to kwestia naszej dumy narodowej! Naszej tożsamości! Powrotu Polski na scenę liczących się producentów aut! Tylko jak zwykle coś poszło nie tak. Bardzo nie tak.

Ocena prac, które są tak ważne dla Polskiej przyszłości, nie powinna należeć tylko do starannie wyselekcjonowanego panelu ekspertów, w którego składzie znajdują się tacy specjaliści od elektrycznych aut jak Anna Dereszowska. Każdy Polak powinien te prace ocenić i wybrać to, co jego zdaniem najlepsze dla kraju! I to wcale nie prawda, że większość projektów została bezwstydnie zerżnięta jak większość Chińskiego przemysłu motoryzacyjnego. To oni kradli pomysły Polaków!

Nie bądźmy jak prezes spółki, która organizuje konkurs. Nie uciekajmy z tonącego statku! Proszę was, drodzy czytelnicy, przejrzyjcie prace z należytą powagą… Bo ja nie potrafię.

I od razu mówię. Zdaję sobie sprawę, że część z tych projektów nadesłały dzieci. Ale czy serio chcemy widzieć, jak każdy dzieciak może stawać w szranki z poważnymi grafikami? Niestety świadczy to o poziomie konkursu. Który jest bardzo wysoki Panie Prezesie!

Prace w kolejności alfabetycznej.

2sympleks

Jeden z niewielu projektów, po których widać, że ktoś podszedł do tematu poważnie. Wygląda dobrze, futurystycznie, ale bez przesady, ładny, kompaktowy elektryczny samochód miejski. Ale! (nikt się nie spodziewał tego ale prawda?) Mam wrażenie, że gdzieś go już widziałem… Może to BMW?

Adam Kawałek

Oto Golf III, któremu ktoś zrobił bardzo dużą krzywdę. Wręcz nie mogę pozbyć się wrażenia, że Pan Adam ściągnął z internetu model Golfa i trochę go powyginał. Najśmieszniejsze jest to, że ten projekt nie jest nawet w końcówce stawki…

Adrian Anders

Ten projekt należy docenić. Tu nie chodzi o technikę. Tu nie chodzi o wykonanie. Tu chodzi o nostalgię. Projekt w oczywisty sposób nawiązuje do samochodów, które można było zobaczyć w dobranockach. Listonosz Pat? Noddy? Pasuje wszędzie!

AK Motor

Ktoś tutaj naszkicował,  co by się stało, gdyby Lotus Elise i Smart mieli dzieci. Szkic ładny, ale czy to nie za mało, żeby móc ocenić projekt? Czy ktoś może to dać jakiemuś dziecku do pokolorowania?

Aleksandra Sikora

Powiem tylko tyle. Mając 24h na oglądanie tutoriali z jakiegoś narzędzia do modelowania 3d i na wykonanie, prawdopodobnie zrobiłbym to lepiej. Przynajmniej nie jest to powyginany Golf…

Alfa Sagittarius – Jerzy Kowynia

Nazwa wskazuje na poważne studio, a dostaliśmy coś rysowanego kredkami. Poza tym to miał być samochód, a nie hybryda tramwaju ze szklarnią. Gdzie bezpieczeństwo? No i taki jeden mały szczególik. Lubię raczej móc skręcać swoim autem.

Andrzej Bożek

Ten projekt sam w sobie jest cudowny, a co dopiero w porównaniu z resztą. Wizualizacja auta jest świetnie wykonana, jest w sytuacji, która jasno określa jego przeznaczenie. Mucha nie siada. Najgorsze jest to, że jeden z niewielu poważnych projektów prawdopodobnie nie znajdzie się wśród wygranych. Czemu? To już niech każdy odpowie sobie sam.

Andrzej Kowalczuk

Co się stało temu smartu, to ja nie wiem. Ale pomińmy wykonanie. Skąd to przekonanie, że elektryczne auto musi być małe? Rynek zaczyna zmierzać w zupełnie innym kierunku. Jeśli chcemy mieć jakiekolwiek szanse z VW, Teslą czy Nissanem trzeba postawić na coś użytecznego.

Andrzej Lechowicz

Ten gość wie o co chodzi. Duże, ładne, bez tego obrzydliwego, motoryzacyjnego futuryzmu. Szkoda tylko, że ktoś już zrobił to auto.

Arkadiusz Szenfeld

Pomysł jest, wykonanie jest i nie robił tego 5 latek. Widać też autorską wizję. I gdy w końcu mamy do oceny takie auto, po prostu mi się ono nie podoba. Nie chce widzieć czegoś takiego na ulicach. Podkreślę jeszcze raz. Autorski pomysł. Delektuję się nim, bo tak ich tu niewiele…

Artur Łach

Co to jest? Czy to ptak? Czy to samolot? Nie, to nowe Punto! Daje Fiatem tak bardzo, że patrząc na zdjęcie, czuję jak się psuje. Poza tym dobry projekt.

Artur Żukow

Miałem kiedyś model samochodu, który można było złożyć samemu z kartonu. Wyglądał identycznie. Z tym, że miał zachowaną perspektywę.

Born Electric

Nazwa wskazuje na poważne studio. Szkoda tylko, że nie dali poważnego projektu. Ale gdzieś chyba go już widziałem… Pracował nad takim projektem taki mało znany człowiek, możecie go nie kojarzyć. Elon Musk.

Bryła Studio – Tomasz Przybyła

Jak nazwa studia wskazuje, jest to bryła. Myślę, że to projekt zminiaturyzowanego kombajnu do dbania o pola golfowe i trawniki. Brakuje tylko lemiesza.

Damian Woliński

Jedna z niewielu osób, która potraktowała rzecz poważnie. Widać tu ostatnie trendy panujące wśród aut koncepcyjnych, jednak nie jest to bezwstydne skopiowanie. Panie Damianie, w skali od Priusa do Bugatti Chiron dostajesz dwa i pół Golfa. Gratuluję.

Daniel Białka

Mówi się, że co się zobaczy to się nie odzobaczy. Pomimo dobrego rysunku i ciekawego projektu za bardzo przypomina mi pewnego Dodge którego chciałbym bardzo odzobaczyć. Cierpcie razem ze mną!

Dariusz Korkuś

Bardzo ładny szkic jakiegoś bezpłciowego Opla. Tyle.

Dawid Łupkowski

Wykonanie na najwyższym poziomie. Sam samochód już niespecjalnie. Dlaczego tak skrzywdziliście tego Focusa? Czy ktoś z Forda może powołać się na klauzulę sumienia? To obraża moje motoryzacyjne uczucia religijne!

E-Assistant

Jako że nie wiem, czy narysowali go sami, czy tylko pokolorowali jakąś kolorowankę z samochodami, nie jestem w stanie ocenić tego projektu.

Exeon_Michał Wujczak

Ładny projekt, ładne wykonanie. Tylko czy ktoś może powiedzieć Panu Michałowi, że jednoosobowe auta nigdy nie chwyciły.

To już wszystkie auta poddane mojej profesjonalnej ocenie pierwszej. Napiszcie co wy myślicie o tych projektach.

 

Żródło: http://konkurs.emobilitypoland.pl/#galeria