Nadciąga Toyota Supra – Wszystko co musisz wiedzieć, aby być gotowym na premierę roku

Oceń tekst

Każdy swego czasu miał plakat z Toyotą Suprą na ścianie. Szczególnie po premierze pierwszych Szybkich i Wściekłych. Toyota lubi tworzyć auta, które z jednej strony są technologicznym arcydziełem, ale uderzają też w pewną emocjonalną strunę każdego fascynata motoryzacji. Na temat nowej Supry krąży wiele plotek, przecieków, i zdjęć z ukrycia. Czas zebrać je wszystkie i przygotować się na prawdopodobnie największą premierę tego roku.

Niemieckie wnętrze

Rynek aut sportowych maleje z każdym rokiem. Kiedy wszyscy chcą crossovery i małe elektryki trudno usprawiedliwić wydatki na sportowe bestie. Właśnie dlatego firmy wchodzą we współpracę. W ten sposób powstała Toyota 86 i Subaru BRZ.

Tym razem Toyota podejmuje współpracę z BMW, aby stworzyć platformę do produkcji sportowych aut. My dostaniemy Suprę, a ludzie z kryzysem wieku średniego następcę Z4. Oczywiście bez dachu, aby świecić łysiną.

Na szczęście Supra i nowe BMW mają być braćmi tylko w środku. Na zewnątrz to będą kompletnie różne samochody. Przede wszystkim nie będzie wersji Roadsterw Suprze, ani wersji z twardym dachem od BMW. Do tego każda marka nada samochodom charakterystyczne sobie rysy. No i wyposaży we własne silniki. Czyli dokładnie to samo co stało się z BRZ i 86.

Jak będzie wyglądać nowa Supra?

Nazwa Supra  pojawia się pierwszy raz w 1978 i przewija się przez 4 pokolenia sportowych coupe. Ostatnia powstała w 2002 roku. Na szczęście Toyota nie zaprezentuje nam niczego w stylu retro.

Nowa Toyota Supra będzie inspirowana FT-1 concept, zaprezentowanym na Detroit Auto Show w 2014 roku(na zdjęciach). Możemy się spodziewać długiej maski, prostopadłych świateł i wielkich wlotów powietrza. Jednak nowa Supra będzie bardziej stonowana niż koncept na którym się inspiruje.

Z tyłu spojler jak kaczy kuper i bagażnik który ma być użyteczny. Supra ma być autem sportowym, z którego można korzystać codziennie. Oczywiście jeśli nie masz rodziny. Nowa Toyota będzie miała tylko dwa miejsca.

Co pod maską?

Najprawdopodobniej Supra będzie oferowana z nowym silnikiem V6, który zadebiutował w tym roku w Lexusie LS. Dzięki dwom turbosprężarkom silnik wygeneruje moc ponad 400 koni.

Jeśli chcesz więcej mocy, musisz postawić na hybrydę. Drugą opcją będzie potężny napęd hybrydowy, zbudowany wokół czterocylindrowego silnika spalinowego.

Kiedy mogę kupić Toyotę Suprę?

Chwilowo nie wiadomo nic na pewno. Krążą plotki, że wersja prawie-produkcyjna zostanie zaprezentowana na tegorocznym Tokyo Auto Show. Jeśli to prawda, Supra powinna pojawić się gotowa do nabycia na początku 2019 roku.

Nowa Supra będzie produkowana w Austrii, razem z BMW Z5, a produkcja będzie ograniczona do 60 tysięcy rocznie.