Motoryzacyjne podsumowanie tygodnia 6 – Wyścigi bez kierowcy, Volvo bez kierowcy, pozew Tesli

Dziś w najlepszym źródle informacji na temat motoryzacji na północ od Rzeszowa wszyscy chcą się pozbyć kierowcy i kłopoty w firmie, która jest najbliżej komercyjnej eliminacji wszystkich szoferów.

Wyścigi robotów

Robocar

Jakie jest najsłabsze ogniwo wszystkich wyścigów? Kto popełnia najwięcej błędów? Oczywiście, kierowca. Po ponad roku od zapowiedzi Roborace prezentuje Robocar. Pierwszy autonomiczny pojazd wyścigowy. Roborace będzie pierwszą autonomiczną serią wyścigową. Ten niepozorny, płaski samochodzik ma aż 400 elektrycznych koni i rozpędza się do 320 kilometrów na godzinę. Oczywiście cały jest wypakowany elektroniką bardziej niż fabryka Foxconnu. Przy tym waży mniej niż tysiąc kilo. Wszystkie samochody będą takie same pod względem budowy, jednak poszczególne zespoły same muszą opracować oprogramowanie.

Jednak gdy pozbędziemy się kierowcy, czy wraz z nim nie pozbędziemy się emocji, które towarzyszą kibicom?

Volvo powoli lecz nieubłaganie w stronę autonomii

Autonomia Volvo

Volvo nie rzuca swojego systemu na rynek w całości, po prostu powoli i konsekwentnie udostępnia poszczególne funkcje, zaczynając od tych zwiększających bezpieczeństwo. Nowe samochody Volvo do tej pory potrafiły same zahamować w razie zagrożenia. Jednak często to nie wystarczy i jeśli kierowca nie sterował samochodem, do kolizji i tak mogło dojść. Nowa funkcja rozwiązuje ten problem. Teraz twoje nowe Volvo nie tylko zahamuje za ciebie, ale i skręci koła, aby ominąć przeszkodę, jeśli będzie wiedziało, że się nie wyrobi. Poza tym system będzie obserwował martwe pole i wykrywał inne pojazdy, ludzi i zwierzęta wokół samochodu. System najpierw pojawi się w nadchodzącym crossoverze Volvo XC60.

Czy molestowanie to cena postępu?

Tesla

Tesla zostaje pozwana przez młodą Panią inżynier. Chodzi o seksizm i molestowanie. Sprawa wyszła na jaw krótko po sprawie z Uberem, o której pisałem tutaj. Pozew został złożony już zeszłej jesieni, jednak dopiero niedawno główna zainteresowana miała odwagę mówić o tym głośno i zaczęła udzielać wywiadów. Czy ma to związek z głośną sprawą Ubera i parciem na szkło? Nie wiem. Wiem za to, że Tesla została przebadana pod tym względem przez zewnętrzną firmę. Wszystkie oskarżenia okazały się bezzasadne.